Hvordan kan jeg kreve retting eller sletting av uriktige eller misvisende opplysninger i pasientjournalen?

Du kan kreve at opplysninger eller utsagn om deg slettes fra journalen. Denne rettigheten følger av pasient- og brukerrettighetsloven § 5-2 og helsepersonelloven § 43.

Kravet om sletting må fremmes for den virksomheten som er ansvarlig for pasientjournalen din.

Helsepersonelloven § 43 oppstiller en del vilkår som må være oppfylt for at opplysninger og utsagn i en pasientjournal kan slettes. For det første må

  • sletting må være ubetenkelig ut fra allmenne hensyn, og 
  • sletting må ikke stride mot bestemmelsene i eller i medhold av arkivloven §§ 9 og 18 

I tillegg kreves det at:

  • opplysningene er feilaktige eller misvisende og føles belastende for den de gjelder, eller
  • at opplysningene åpenbart ikke er nødvendige for å gi pasienten helsehjelp.

Avslag på krav om sletting kan påklages til Fylkesmannen.