Innspill til regjeringens strategi for kunstig intelligens
Datatilsynet har nylig hatt møte med digitaliseringsminister Nikolai Astrup. Vi la blant annet frem våre innspill til regjeringens strategi for kunstig intelligens (KI).
Datatilsynet har nylig hatt møte med digitaliseringsminister Nikolai Astrup. Vi la blant annet frem våre innspill til regjeringens strategi for kunstig intelligens (KI).
Bildet til høyre: Digitaliseringsminister Nikolai Astrup er Datatilsynets nye statsråd. Her fra første møte med Bjørn Erik Thon i Datatilsynet 18. juni. Foto: KMD
Datatilsynet synes det er svært positivt at regjeringen vil lage en nasjonal KI-strategi. Hvordan vi skal sørge for at KI utvikles og tas i bruk på en måte som er til det beste for mennesket og samfunnet, er en stor og viktig oppgave.
- Utviklingen av kunstig intelligens har potensiale for betydelig samfunnsgevinster, men møter også juridiske og etiske dilemmaer og vil på mange områder utfordre grunnleggende personvernhensyn, sier Bjørn Erik Thon.
En vellykket utvikling og implementering av systemer basert på kunstig intelligens er avhengig av at befolkningen har tillit til at systemene håndterer opplysningene om dem på en sikker og rettferdig måte.
- Hvis folk ikke har tillit, vil de være mer forsiktige med å dele opplysningene sine, sier fagdirektør Catharina Nes.
Dårlig ivaretatt personvern i utviklingen av KI kan derfor hemme graden av innovasjon og utvikling på dette feltet. I Europa har vi fått en oppdatert personvernlovgivning, GDPR.
- Oppdateringen kom i grevens tid. Personvernforordningen er, så langt, den første i verden som regulerer utvikling og bruk av kunstig intelligens, sier Catharina Nes.
Datatilsynet har gitt følgende tre innspill til den nasjonale strategien for kunstig intelligens:
Regjeringen ønsker innspill om KI-strategien