|
(10.08.2007) Gunnel Helmers
|
Bekjempelse av ID-tyveri krever våkenhet og innsats både fra den enkelte og fra virksomheter som behandler opplysninger om enkeltpersoner.
Identitetstyver kan misbruke informasjon om deg, og utstyrt med den rette informasjonen kan de stifte gjeld for store summer i ditt navn. Les hva du kan gjøre for å hindre at noen stjeler din identitet.
Datatilsynet har registrert et økende antall henvendelser om ID-tyveri. Mange av henvendelsene gjelder Internett. Tilsynet mener den enkelte bør sette seg inn i problemet - hvordan det kan forebygges, oppdages og bekjempes.
Datatilsynet opplever ein auke i spørsmål om misbruk av gratis e-post kontoar. Dette er ei form for id-tjuveri som ofte er motivert av hemn, seier avdelingsdirektør i Datatilsynet, Leif T. Aanensen.
Sørg for at det ikke er din virksomhet som lekker informasjon kriminelle kan benytte! Om opplysningene kommer i feil hender kan de misbrukes, blant annet til identitetstyveri.
Etablering av kundeforhold via Internett krever utveksling av personopplysninger. Mange virksomheter som ellers ønsker å fremstå som seriøse, har valgt løsninger for sine kundesider som neppe kan sies å falle i samme kategori.
Mange webtjenester lekker personinformasjon når de får oppgitt fødselsnummer. Systematisk høsting av personopplysninger er enkelt i Norge, viser to forskere i Bergen.
I USA utsettes omlag 10 millioner mennesker for ID-tyveri hvert år (tall fra FTC). Hvor mange nordmenn som rammes, har man ikke gode tall for. Om andelen her er like høy, vil Ola og Kari bli utsatt for ID-tyveri to-tre ganger i løpet av livet sitt.
Omfanget av ID-tyveri øker stadig. Samtidig øker arbeidet for å bremse problemet.
Norsk Senter for informasjonssikring (NorSIS) og Datatilsynet lanserer engelsk utgave av selvtesten for ID-tyveri.
Mange amerikanere har opplevd identitetstyverier. Nå har en presidentoppnevnt gruppe avlagt rapport om igangsatte tiltak for å bremse utviklingen. - Bedre autentisering på nett, assistanse til ofre, og innstramming i bruk av fødselsnummer er blant disse.
I desember fikk Datatilsynet i oppdrag av Fornyings- og administrasjonsdepartementet (FAD) å vurdere tiltak som vil kunne bedre situasjonen for ofre for Identitetstyveri. Utredningen ble overlevert FAD 30. januar